Promujemy świadome wychowanie.

Social Media

Pora na zmiany!

Adaptacja to proces przystosowania się do zmian oraz zaakceptowania ich. Co więcej, nie dotyczy wyłącznie dzieci, ale również dorosłych. Ciocia Brzdąca stanowi pewnego rodzaju pomost pomiędzy domem a żłobkiem – zależy nam na tym, aby pierwsza rozłąka z rodzicem nie była dla dziecka traumatycznym przeżyciem, lecz łagodnym wejściem w nowe środowisko, jak najbardziej zbliżone do środowiska domowego.

Adaptacja to jednak złożony proces i wymaga dużego zaangażowania zarówno od Cioci Brzdąca jak również od rodziców. Maluchy intuicyjnie wyczuwają obawy i lęki rodziców, dlatego tak ważne jest, by uporać się najpierw z własnymi emocjami. Jeśli nastawienie rodziców będzie pozytywne, dziecku o wiele łatwiej będzie przystosować się do zmian.

Jak przygotować brzdąca na zmiany?

Mów z zachwytem o tym, co go czeka

Kreuj pozytywny obraz nowej cioci, rówieśników, zabawek i miejsca. Pomocne mogą okazać się książeczki czy bajki o tej tematyce. Postaraj się jednak nie koloryzować rzeczywistości, ponieważ może to przynieść odwrotny skutek.

Zaangażuj dziecko w przygotowania

Pozwól mu wybrać kapcie, czy chociażby ulubionego misia, którego będzie mógł zabrać ze sobą do Cioci Brzdąca. Wokół przygotowań stwórz pozytywną atmosferę.

Etap oswajania

Jeśli dotychczas wcale lub prawie wcale nie rozstawałeś się z dzieckiem, zostaw malca chociażby na godzinę pod opieką kogoś, kogo dobrze zna (babci, cioci, sąsiadki). Pozwoli to malcowi oswoić się z tematem rozstań.

Etap poznawania

Jeśli do teraz maluch nie miał za dużej styczności z innymi dziećmi, dobrze będzie stworzyć mu ku temu przestrzeń – pójdźcie razem na plac zabaw czy chociażby do cioci z dzieckiem w zbliżonym wieku.

Co zabrać ze sobą do Cioci Brzdąca?

Kapcie na zmianę

Najlepiej aby były zapinane na rzepy i miały antypoślizgową podeszwę. Obuwie powinno mieć usztywniane cholewki trzymające stabilnie kostkę.

Pościel

Poduszka, kołderka (lub kocyk) i prześcieradło z gumką. Wym. 134 x 60 cm.

Wygodna piżamka
2-3 komplety ubranek

Koszulki na krótki i długi rękaw, spodenki, skarpetki, rajstopy oraz zapasowe majtki (jeśli maluch jest odpieluszkowany). Ubranka powinny być luźne, by nie krępować ruchów dziecka.

Ręcznik do rąk
Śliniak
Pieluszki

Ich liczba powinna być dostosowana do potrzeb dziecka. Na podstawie codziennych obserwacji rodzic będzie wiedział ile pieluszek zużywa dziecko w ciągu dnia.

Opcjonalnie

Smoczek, butelka (kubek), ulubiona zabawka, akcesoria do włosów (szczotka, gumki, spinki).

Jak wygląda adaptacja?

Przed rozpoczęciem adaptacji umawiamy się na spotkanie u Cioci Brzdąca. Na spotkaniu omawiamy proces adaptacji oraz wszelkie wątpliwości z nim związane. To również okazja ku temu, by bliżej poznać Ciocię Brzdąca oraz miejsce, do którego posyłamy malucha.

W początkowej fazie adaptacji zależy nam na tym, by dziecko poczuło się bezpiecznie w nowym miejscu. W tym czasie rodzic pełni rolę przewodnika - pokazuje dziecku nowe otoczenie, w łagodny sposób nawiązuje kontakt z Ciocią Brzdąca oraz innymi dziećmi.

Gdy maluch nabierze trochę zaufania do nowego miejsca, rodzic może dać dziecku nieco więcej przestrzeni do jego samodzielnego odkrywania. Na tym etapie rodzic nadal jest obecny, ale wchodzi w rolę obserwatora.

Gdy zauważymy, że dziecko coraz pewniej czuje się u Cioci Brzdąca, rodzic może zacząć powoli się wycofywać. W tym czasie można wyjść do sąsiedniego pomieszczenia - będąc cały czas w pobliżu dziecka, ale jednocześnie dając mu coraz większą przestrzeń.

Kiedy dziecko poczuje się gotowe, można zostawić je na krótki czas u Cioci Brzdąca i stopniowo wydłużać czas jego pobytu. Ważne by informować dziecko kiedy rodzic wróci (np. po obiedzie).

Pamiętaj, że:

Adaptacja to proces, który wymaga czasu

Dziecko ma prawo do negowania tak dużej zmiany, dlatego bądź cierpliwy i wyrozumiały. Okaż malcowi wsparcie i pozwól, by we własnym tempie zaadaptowało się do zmian.

Dziecku może towarzyszyć cały wachlarz emocji

W jednej chwili może być podekscytowane nowym miejscem i świetnie się bawić, a za chwilę może zacząć płakać i chcieć wrócić do domu. Takie emocje są normalne. Pozwólmy na bunt i płacz, na oswojenie się z nową sytuacją potrzeba czasu.

To ważne, by panować nad emocjami przy dziecku

Silne, negatywne emocje rodzica oznaczają dla malucha, że czeka je coś nieprzyjemnego. Nawet jeśli jest Ci ciężko, nie okazuj tego przy dziecku.

Adaptacja to duża zmiana w życiu dziecka

Postaraj się nie planować w tym czasie innych zmian, które mogłyby dodatkowo utrudniać proces adaptacji, np. odstawienie smoczka, nauki korzystania z nocnika.

Długie pożegnania szkodzą

Przeciąganie pożegnań pozwala dziecku myśleć, że rodzic jednak zmieni zdanie i ulegnie presji płaczu, przez co pożegnania są dla dziecka jeszcze trudniejsze. Żegnaj się czule, ale szybko i nie zapomnij poinformować kiedy wrócisz.